A tanácsadás az angol counseling szóból lett lefordítva, amelynek inkább a tanácskozás lehetne a magyar megfelelője. A tanácsadás ugyanis nem jelenti kész válaszok vagy javaslatok prezentálását, inkább egy közös gondolkodási folyamatot.
A pszichológiai tanácsadás szolgáltatást tanácsadó szakpszichológus nyújthatja, aki 5 év pszichológia szak után végzett el egy 2 éves egyetemi szintű szakképzést.
Tanácsadáson olyan felnőttek vehetnek részt, akiknek nincs diagnosztizált mentális zavaruk. Amennyiben diagnózissal rendelkezik, klinikai szakpszichológus vagy pszichiáter, pszichoterapeuta felkeresését javaslom.
A tanácsadási folyamat lehet határozott vagy határozatlan idejű, jellemzően a folyamat hosszát nem látjuk előre, de kisebb célokra bontva meg lehet jelölni tervezett ülésszámot. Az alkalmak 50 percesek, heti rendszerességgel történnek.
A kliensekkel magázódni szoktunk a professzionális hangvétel megőrzése érdekében, ez a határ védi mindkét felet, hogy a kétszemélyes bizalmi beszélgetés mélysége ellenére a kölcsönös tisztelet és szakmai távolság megmaradjon. Ez egy szakmai irányelv, azonban ha nagyon kényelmetlennek érzi a kliens, én rugalmasan szoktam kezelni.
Bevezető szakasz
Amikor pszichológust választunk, a szempontok között szerepelhet a szakember végzettsége, a rendelés helyszíne, de legfőképp a szimpátia. Alapos átgondolás után is izgulhatunk azonban, hogy a megfelelő szakembert választottuk-e, honnan tudjuk, ha nem és hogyan lehet ezt megmondani? Ez egy professzionális, de mindenekelőtt emberi kapcsolat, mely mély bizalmat és kapcsolódást kíván, amit nem élhetünk át mindenkivel. Nyitva kell, hogy álljon tehát a lehetőség meggondolni magunkat. Ezért az első három alkalom a feltérképezés ideje, ahol a szakember felméri, hogy az ő kompetenciája-e az adott nehézségben segíteni, a kliens pedig eldönti, hogyan érzi magát a kapcsolatban. A folyamatban tapasztalt gondolatokra vagy érzésekre rá is szoktam kérdezni a feltérképezést követően, illetve később is rendszeresen. Ekkor ha a szimpátia és a kompetencia is megvan, következik egy szóbeli szerződés egy cél vagy fókusz mentén. Az első interjún jellemzően a kliens beszél többet, miután a szakember ismerteti az együttműködés kereteit – itt még a megismerés és megértés zajlik, beavatkozás nem várható. A pszichológusi segítségnyújtásról folyamatban érdemes gondolkodni.
Célkitűzés
A cél jelenthet sok mindent, azonban a tanácsadásban kitűzött cél olyasmi kell legyen, amire a kliensnek kontrollja van, tehát sem mások változása, sem a körülmények változása nem lehet cél. A jó cél olyasmi amire a kliens motivált, ami elérhető és mérhető és ami valamilyen belső változást vagy külső változtatást céloz meg. A cél bármikor újra értelmezhető, ha haladt a folyamat vagy változott a fókusz, ez egy iránykijelölés a koncentrált közös munkához.
Munka szakasz
A célkitűzés után elindul a közös munka, a probléma mélyebb feltárása, melyhez szoktam adni gyakorlati, alkotási vagy strukturálási feladatokat is. Ennek célja a két ülés között is foglalkozni a közös témával. Nincs azonban folyamatos feladat, hiszen nem teljesítményben szeretnénk a fejlődést mérni és a valódi figyelemmel átitatott elmélyült beszélgetés a legfontosabb terápiás eszköz.
Értékelő alkalmak
A pszichológus-kliens kapcsolatban megjelenhetnek a kliens egyéb kapcsolataiban jelen lévő jellemzők, így biztonságos térben érdemes beszélni a folyamat és a kapcsolat alakulásáról, aminek további önismereti értéke van.
Lezárás fontossága
A pszichológus egy mankó, amíg a kliens megtanul újra járni, saját magát és erőforrásait megismerve, a kríziseket megfejlődve képes újra önálló életvitelt folytatni. A folyamat tehát a végéhez ér egyszer és ez teljesen természetes így. Ha a bevezető szakasz után a közös munka mellett döntünk és egy cél vagy fókusz mellett elköteleződünk, a heti rendszerességű munka egy erős kapcsolódást és elmélyülést hozhat magával. A folyamat jellemzően hónapokig, akár évekig is eltart, de egy pár alkalmas folyamat is olyan mélységben tud hatni a kliensek érzelmi élményére, hogy bármelyikünk is javasolja a folyamat lezárását bármilyen okból, legalább egy lezáró alkalom szükséges átbeszélni honnan hová jutottunk el, hogyan tud a kliens a továbbiakban segítséghez jutni, milyen erőforrásai vannak megküzdeni a jövőbeli nehézségekkel.
Az önismeret egy fantasztikus befektetés, félelmetes kaland és utazás befelé, mely utazáshoz bátorság és erő kell. Ha úgy érzi élethelyzete vagy közérzete javításához pszichológusi segítséget kérne, forduljon hozzám bizalommal.